BEEF SHOW –  July 7th @ 5:30pm

Judge: Fallon Flick of Olathe, CO

Bucket Calf Class

1st Place Finishers: Kizzy Reinick, Cashlin Reinick & Mollie Helzer

Bucket Calf Awards sponsored by Home Depot & Miss Bonnie Jones of Fit 2 Show

Junior Beef Showmanship

  1. Marshal Konig – buckle sponsored by
  2. Joey Patton- plaque sponsored by

Intermediate Beef Showmanship

  1. Jed Sidwell – buckle sponsored by
  2. Justin Pfannebecker – plaque sponsored by

Senior Beef Showmanship

  1. Jacob Pfannebecker – buckle sponsored by Cornish Vet Services c/o Dr Ben Brown
  2. Cindy Mansfield – plaque sponsored by Moreta & Company

Breeding Beef Class – CASH PAYOUT sponsored by Northern Feed & Bean

  1. Cindy Mansfield
  2. Jacob Pfannebecker
  3. Justin Pfannebecker
  4. Holly Heckendorf
  5. Samantha Campbell
  6. Mikayla Erickson
  7. Holly Heckendorf
  8. Joey Patton
  9. Leah Fetzer

Market Beef Classes – CASH PAYOUT for each class

Class 1

  1. Tyler Thormodsgard 1112#
  2. TJ Rice 1092#

Class 2

  1. TJ Rice 11168#
  2. Justin Pfannebecker 1162#

Class 3

  1. Jed Sidwell 1228#
  2. Justin Pfannebecker 1162#

Class 4

  1. Bailey Erickson 1274#
  2. Holly Heckendorf 1252#

Class 5

  1. Cindy Mansfield 1310#
  2. Jesse Cogburn 1380#

Overall Grand Champion $150 sponsored by LaSalle Oil

Cindy Mansfield 1310# from Class 5

Overall Reserve Grand Champion $100 sponsored by Steving Meats

Bailey Erickson 1274# out of Class 4

Ultrasound Award Winners – CASH PAYOUT sponsored by Croissant Red Angus

$75 for Grand Ultrasound – Tyler Thormodsgard 1112#

$50 for Reserve Grand Ultrasound – Kylee Harless 1154#

3$25 for 3rd Place Ultrasound – Holly Heckendorf 1238#

ULTRASOUND RESULTS – CLICK HERE


HOG SHOW – July 7th @ 6pm

Judge: Kyndal Reitzenstein of Kersey, CO

Hog Showmanship

PeeWee Class Winners

1st – Dakota Brown, Emily Gray, Mollie Helzer, Lincoln Holmsteedt, Khylah McGregor, Paige McGregor, Riley McGregor, Cotton Stewart, Logan Thimagen & Zach Vaughn

PeeWee Awards sponsored by Home Depot & Miss Bonnie Jones of Fit 2 Show

Junior Showmanship

  1. Ridge Kayser – buckle sponsored by Wells Trucking
  2. Avery Gray – plaque sponsored by Sand Creek Oil

Intermediate Showmanship

  1. ??? – buckle sponsored by Murdochs
  2. ??? – plaque sponsored by Bank of Colorado

Senior Showmanship

  1. Bailey Fox – buckle sponsored by Country Corner Feed & Pet
  2. Hannah Niccoli – plaque sponsored by Fit 2 Show

MARKET HOG CLASSES

Class 1

  1. Bo Naibauer 143#
  2. Cade Simpson 130#

Class 2

  1. Sam Scanga 155#
  2. Ian Scanga 161#

Class 3

  1. Kylie Kayser 182#
  2. Sam Scanga 161#

Class 4

  1. Garrett Anderson 197#
  2. Jake Johnson 193#

Class 5

  1. Avery Gray 200#
  2. Tripp Kayser 202#

Class 6

  1. Bailie Fox 209#
  2. Bailie Fox 224#

Class 7

  1. Karsyn Fetzer 237#
  2. Jake Johnson 239#

Class 8

  1. Jake Johnson 241#
  2. Olivia Thorn 257#

$150 Grand Champion Market Hog sponsored by Steving Meats

Avery Gray 200# out of Class 5

$100 Reserve Grand Champion Market Hog sponsored by Fit 2 Show

Garrett Anderson 197# out of Class 4

________________________________________________________________________

LAMB SHOW – July 8th @ 9:30am

Judge: Blake Foraker of Burton, KS

Lamb Showmanship

PeeWee Lamb Showmanship-sponsored by Home Depot & Miss Bonnie Jones Fit 2 Show

  1. Adyson Telck, McKinzie Slinger, Autumn Slinger, Katie St Jear, Ty Sneddon, Colby Killip, Bristol Coggins, Carlie DeJay, Rafael Gonzalez, Jailame Gonzalez, Autumn Meyer, Josie Hunt & Bentlee Cowan

Junior Lamb Showmanship

  1. – Cal Sidwell – buckle sponsored by Wells Trucking
  2. – Bella Campbell – plaque sponsored by Wells Trucking

Intermediate Lamb Showmanship

  1. – Jed Sidwell – buckle sponsored by Murdoch’s
  2. – Breanne Faris – plaque sponsored by Bank of Colorado

Senior Lamb Showmanship

  1. – Caitlyn Anderson – buckle sponsored by Mountain States Lamb
  2. – Kaleb McLain – plaque sponsored bySand Creek Oil

Market Lamb Classes

Class 1

  1. Cal Sidwell 86#
  2. Cobi Steely 105#

Class 2

  1. Jed Sidwell 111#
  2. Cal Sidwell 113#

Class 3

  1. Bella Campbell 118#
  2. Emily Rumsey 118#

Class 4

  1. Cade Simpson 120#
  2. Rafael Gonzalez 121#

Class 5

  1. Mattea McQueen 125#
  2. Jocelyn Riley 125#

Class 6

  1. Catlyn Anderson 135#
  2. Kaleb McLain 133#

Class 7

  1. Jed Sidwell 140#
  2. Breanne Faris 142#

Class 8

  1. Madison Sneddon 145#
  2. Ainsley Fischer 149#

Class 9

  1. Jaime White 156#
  2. Chayse Cogggins 154#

Grand Champion Market Lamb – $150 sponsored by Wells Trucking

Jed Sidwell 140$ out of Class 7

Reserve Grand Champion Market Lamb – $100 sponsored by Siberian Welding

Catlyn Anderson 135# out of Class 6

 


 

Weld County Meat Goat Breeders Association’s Bred & Fed Show – July 8th @ 9am

JUDGE: Larissa Fritz of Greeley, CO

Class 1

  1. Hunter Knight 63#
  2. Burkley Knight 51#

Class 2

  1. Jordyn Glenn 70#
  2. Ella Niccoli 73#

Class 3

  1. Karsyn Fetzer 74#
  2. Tanner Fabrizius 79#

Class 4

  1. Zach Waite 85#
  2. Ella Niccoli 84#

Class 5

  1. Blake Fabrizius 88#
  2. Zach Waite 87#

Class 6

  1. Karsyn Fetzer 100#
  2. Makenzie Morse 103#

WCMGBA Bred & Fed Show Grand Champion

Karsyn Fetzer 74# out of Class 3

WCMGBA Bred & Fed Show Reserve Champion

Blaake Fabrizius 88# out of Class 5

3rd Overall

Zach Waite 85# out of Class 4

4th Overall

Karsyn Fetzer 100# out of Class 6

5th Overall

Zach Waite 87# out of Class 5

GOAT SHOW – July 8th @ 1pm

Judge: Blake Foraker of Burton, KS

Goat Showmanship

PeeWee Goat Showmanship-sponsored by Home Depot & Miss Bonnie Jones of Fit 2 Show

  1. Cheyanne Goss (7), Burkley Knight (6), Kaitlyn Meckelburg (4), Autumn Meyer (7), Kaitlyn Schaeffer (2)

Junior Goat Showmanship

  1. Karsyn Fetzer – buckle sponsored by Wells Trucking
  2. Tanner Fabrizius – plaque sponsored by Agfinity, Inc.

Intermediate Goat Showmanship

  1. Blake Fabrizius – buckle sponsored by Murdoch’s
  2. Jayci Mekelburg – plaque sponsored by Seltzer Sunset Ranch

Senior Goat Showmanship

  1. Caitlyn Anderson – buckle sponsored by Agfinity, Inc.
  2. Zach Waite – plaque sponsored by Seltzer Sunset Ranch

Market Goat Classes

Class 1

  1. Aisley Neubauer 40#
  2. Aisley Neubauer 28#

Class 2

  1. Jayci Mekelburg 62#
  2. Aidan Datten 65#

Class 3

  1. Brody White 68#
  2. Jordyn Glenn 70#

Class 4

  1. Karsyn Fetzer 74#
  2. Tanner Fabrizius 75#

Class 5

  1. Jayci Mekleburg 77#
  2. Luke Foley 80#

Class 6

  1. Drew Foley 82#
  2. Blake Fabizius 82#

Class 7

  1. Zach Waite 87$
  2. Rilee Anderson 86#

Class 8

  1. Leah Fetzer 89#
  2. Drew Foley 89#

Class 9

  1. Caitlyn Anderson 99#
  2. Makenzie Morse 93#

Class 10

  1. Makenzie Morse 103#
  2. Karsyn Fetzer 100#

Grand Champion Market Goat – $150 sponsored by Wells Trucking

Caitlyn Anderson 99# out of Class 9

Reserve Champion Market Goat- $100 sponsored by Northern Feed & Bean

Drew Foley 82# out of Class 6

3rd Overall

Zach Waite 87# out of Class 7

4th Overall

Karsyn Fetzer 74# out of Class 4

5th Overall

Tanner Fabrizius 75# out of Class 4

 

 

 

 

 

Advertisements